Értékmentő, értékteremtő programunk keretében három településen három közösségfejlesztő program keretében 43 közösségi esemény valósult meg a tavalyi évben. A program célja, hogy a Kecskemét térségi települések kulturális és közösségi életét katalizálják, a hagyományokra, az egészségre és a közös, értékes élményekre alapozva. 

 


Értékmentő, értékteremtő programok a Kecskeméti járásban II.

Faluházi játszótér és hagyomány műhely Fülöpjakabon - Gyermekszínjátszó kör Kunszálláson - Kunbaracsi Kincseskamra és Egészségklub

Közösségfejlesztő programok a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával

A Kecskeméti járás 2000 fő lakosságszám alatti települései: Fülöpjakab, Kunbaracs és Kunszállás önkormányzatai, közművelődési intézményei valamint a kecskeméti Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft. együttműködésével megvalósult program a kistelepülések közösségfejlesztését támogatta. A helyi igények alapján - a helyi szakemberekkel közösen tervezett programok célja egy-egy közösségi kezdeményezés megerősítése, új művelődő közösségek megalakítása volt.

A program keretében 3 településen, 3 program keretében 43 (!) kulturális esemény valósult meg.

Fülöpjakab Faluházi játszótér és hagyomány műhely

A fülöpjakabi lakosság jelentős része él külterületen, tanyán.  2012 óta működik a községben Faluház, amely közművelődési és könyvtári szolgáltatásaival a közösségi kezdeményezések bázisává vált. A településen több kisgyermek született az elmúlt években, ugyanakkor nincs a faluban bölcsőde - adódott az igény és lehetőség, hogy elsősorban a kisgyermekes családok számára tervezzünk közművelődési programokat.

Így született meg Faluházi játszótér és hagyomány műhely gondolata.

Célunk volt, a kisgyermekek korosztályi sajátosságainak megfelelő értékes kulturális tartalmak közvetítése - az anyukák számára játékok, dalok, mondókák tanítása, egy olyan közösség megteremtése, akiket összekapcsol a közös élethelyzet és megoszthatják egymással tapasztalataikat.

A jó hangulatú találkozók, a foglalkozásokon elhangzott mesék, az élő zenével, hangszerekkel való találkozás, a bábjáték és a foglalkozásokat lezáró inspiráló beszélgetések tették élményszerűvé   és  hasznossá   a programot.

A faluházi játszótér programjához kapcsolódtak a hagyomány műhely foglalkozásai, amelyek a népmesék, legendák, mondák világával ismertették meg a részvevőket. A felnőtteknek szóló előadások illeszkedtek a gyermek programhoz - hiszen a családi környezet tehet legtöbbet a mesekultúránk átadásáért.

A program megvalósítói: Kovács Márta faluház vezető, Roszikné Laczi Ildikó zeneterapeuta, Trencsényiné Forgó Gyöngyi drámapedagógus, Kis Virág önkéntes segítő, Kovács László (Fehér Holló, Öskü) előadó


Kunszállás gyermekszínjátszó kör
A kunszállási gyermekszínjátszó kör megalakulásával a színjátszás helyi meghonosítása érdekében tettünk eredményes lépéseket. Megalakult a Ládafia színjátszó csoport, vezetője Horváthné Gellért Emőke Anna drámapedagógus.

A drámajátékos foglalkozások a gyermekek számára értékes és érdekes közösségi szabadidős programot jelentettek. A foglalkozásokon a ráhangoló, csoportalakító játékokat követően került sor a közös alkotó munkára, amelynek eredményeként megszületett az előadás. A kiskakas gyémánt félkrajcárja c. mesét dolgozták fel, amelyet szépszámú közönség előtt mutattak be.

A próbák során a gyerekek nemcsak a színjátszás alapvető elemeivel ismerkedtek, de részesei voltak egy olyan alkotó folyamatnak, ahol képessé kellett válniuk a hosszú távú, kitartó, kreatív munkára, melynek talán legfontosabb értéke az, hogy ilyenkor egy egymást értő és elfogadó, összetartó csapat kovácsolódik.

Hosszú távú céljuk – ismerve több környéki település példáját - hogy a színjátszás révén kialakuljon egy fiatalokból álló, a településhez kötődő alkotó közösség.
A program megvalósítói: Horváthné Gellért Emőke drámapedagógus, Kovácsné Hullai Katalin faluház vezető, Eszik Adrienn közművelődési munkatárs


Kunbaracs - Kunbaracsi Kincseskamra és Egészségklub

A 654 lakost számláló Kunbaracson a közösségfejlesztést a meglévő természeti értékekre építő és a tudatos, egészséges életmódot népszerűsítő programok révén kívántuk előmozdítani.

Kunbaracsi Kincseskamra és Egészségklub címmel interaktív műhelyt szerveztünk, amelynek célja a helyi értékek tudatosítása a közösségben. A település természeti értékeinek megismertetése – túrák, ismeretterjesztő előadások, beszélgetések formájában.

A programsorozat egészséges táplálkozást népszerűsítő részét a már sikeresen működő Egészségklub közösségére alapoztuk. A kreatív foglalkozásokon, a közös főzések alkalmával a résztvevők megismerkedtek az egészséges táplálkozás, a reformkonyha alapanyagaival és technikáival.
Fontos volt, hogy a szükséges hozzávalók a kistelepülésen lakók számára is könnyen beszerezhetőek legyenek, s hogy lehetőleg a helyi kiskeretek, a település mintakertészetének szezonális zöldségeit használják.

Az egészségklub foglalkozásai között: Immunerősítő zöldségek, Természetes szépségápolás, Csak cukkini! Mediterrán Kunság: görög ízek; spanyol ízek.

A település természeti értékeit bemutató kirándulásoknak eddig nem volt hagyománya, de a kezdeményezésnek köszönhetően népszerűvé váltak, a résztvevők többsége a környező településről érkezett. A természetismereti programba bekapcsolódtak a Lajosmizsei Gombászklub tagjai is.  A Kincseskamra programsorozat olyan sikeressé vált, hogy a résztvevők már a hozzájuk látogató vendégeiket is magukkal hozzák.

A program megvalósítói: Kenderesi Ilona klubvezető, aki önkéntesként évek óta fontos szereplője a helyi kulturális közösségfejlesztésnek és Hegedűs Lászlóné faluház vezető, alpolgármester.


 


Az Értékmentő, értékteremtő program koordinátora: Józsa Katalin vezető közművelődési szakember, a Hírös Agóra Nonprofit Kft munkatársa.

Köszönjük partnereink értékes együttműködését!


 


A program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

             

GALÉRIA