A nyári közlekedésbiztonsági kampányok évről évre felhívják a figyelmet arra, hogy ne hagyjunk gyermekeket vagy háziállatokat a tűző napon pakoló autóban. A figyelmeztetések ellenére a magas hőmérséklet okozta hőguta miatt sajnos minden évben életek kerülnek veszélybe.  A hőguta 40 ℃ feletti testhőmérsékletnél alakul ki, amikor a verejtékezés leáll, és a test hőmérséklete hirtelen megemelkedik. A kezdeti tünetek (fejfájás, rossz közérzet, szédülés, hányinger) után eszméletvesztés is bekövetkezhet, ami sajnos halálos kimenetelű is lehet. Különösen a gyerekek és az állatok vannak fokozott veszélbyen.


Mi a teendő, ha egy síró csecsemőt vagy kisgyermeket talál egy bezárt autóban?

Késlekedés nélkül kérjen segítséget a 112-es központi segélyhívó telefonszámon! Ne vesztegesse az időt arra, hogy megkeresse a szülőket! Ha módjában áll a gyermeket kimenteni a gépjárműből, azonnal helyezze hűvös, árnyékos helyre az orvosi segítség megérkezéséig. Érdemes ilyenkor hideg vizes törölközővel törölgetni, legyezgetni, vagy akár hideg vizes lepedőbe csavarni.


A nyári hőségben háziállatát se hagyja semmi esetre az autóban magára!

Mivel az állatok alig tudnak izzadni, ugyanolyan rosszul viselik a hőséget, mint a gyerekek. Előfordulhat, hogy valaki autóba zárt kutyát lát kánikulában, és segíteni szeretne rajta - akkor szintén hívja a 112-es központi segélyhívó telefonszámot.